Sandstrand: 300 m




Mellieha Holiday Centre
- Sandstrand: 300 m
- Mellieha by: 2,5 km
- 3 swimmingpools
- Multicourt og fitness
- Legeplads og minigolf
- Supermarked og restauranter
Store feriehuse ved Middelhavet
Mellieha Holiday Centre på Malta er en enestående ferieoase og vores mest populære hotel. Noget af det, som gør feriecentret særligt eftertragtet, er den naturskønne beliggenhed 300 meter fra en af øens bedste sandstrande, de mange faciliteter og ikke mindst vores 181 store feriehuse med plads til hele familien.
Alle vores 3-vær. feriehuse har plads til 6 personer, egen gårdhave, tagterrasse, fuldt udstyret køkken, to soveværelser, stor stue og badeværelse. Er I flere familier, som rejser sammen, kan I mod tillæg vælge feriehuse ved siden af hinanden.

En enestående ferieoase lige ved sandstranden
Mellieha Holiday Centre er et enestående feriested, som i mere end 40 år har sat rammerne og danskernes ferie på Malta. Feriebyen er tegnet af den danske arkitekt Hans Munk Hansen, som har fået landskab og dansk feriekomfort til at spille smukt sammen.
Mellieha Holiday Centre ligger naturskønt på det nordlige Malta, tæt på den charmerende by Mellieha og blot 300 meter fra en af Maltas bedste og mest børnevenlige sandstrande. Via feriebyens private gangtunnel kan du komme direkte til stranden uden at krydse vejen. Ved sandstranden venter dejligt badevand, hyggelige spisesteder og sjove vandaktiviteter. I højsæsonen udlejes liggestole og parasoller.
Det ideelle feriested for par, børnefamilier eller flere generationer som rejser sammen
På Mellieha Holiday Centre kan du trække dig tilbage i uforstyrret privatliv i dit feriehus eller benytte dig af de mange forskellige aktiviteter og faciliteter.
Mellieha Holiday Centre har blandt andet stor udendørs swimmingpool med børnepool og soppebassin, stor legeplads, nyt fitnessrum, multicourt, fodboldbane, minigolfbane og et indendørs poolområde med begrænset adgang for børn. Alle feriebyens faciliteter kan gratis benyttes hele året rundt. I skolernes sommerferie og efterårsferie arrangerer vi desuden sjove aktiviteter for både små og store legebørn.
Store feriehuse med privat gårdhave og tagterrasse
Mellieha Holiday Centre har i alt 181 store feriehuse, som ligger ugeneret i et af Maltas smukkeste naturområder og er forbundet af et hyggeligt stisystem, som leder ned til fællesområdet med reception, supermarked, swimmingpools m.m.
Vælg mellem 3-vær. feriehuse på 70 m2 med plads til 6 personer eller vores 2-vær. feriehuse på 55 m2 med plads til 4 personer. Alle feriehuse har bl.a. privat gårdhave, solrig tagterrasse, gratis Wi-Fi samt fuldt udstyret køkken efter danske standarder.
Ferie i børnehøjde og op til 50 % børnerabat
På Mellieha Holiday Centre har vi gjort ekstra meget for, at børnene får den bedste ferie og de bedste rabatter. Hver dag i skolernes sommerferie og efterårsferie arrangerer feriebyen aktiviteter for børn i alle aldre.
Har I tilkøbt halv- eller helpension, spiser børn fra 2-11 år gratis efter speciel børnemenu (1 barn gratis pr. betalende voksen, der har tilkøbt samme pensionsform).
Børn fra 2-17 år får op til 50 % børnerabat ved min. 2 betalende voksne, som bor i samme bolig. Rabatten gælder 7- og 14-dages charterrejser til Malta og børnerabatten kan ikke kombineres med andre rabatter medmindre andet er angivet.
Velassorteret supermarked
Mellieha Holiday Centre har eget velassorteret supermarked med både danske dagligvarer og maltesiske specialiteter samt et lille udvalg af gluten- og laktosefri produkter. Du kan købe frisk frugt og grønt, læsestof, friskbagt brød og bestille fersk kød fra den lokale slagterforretning. Bestillingsliste og priser findes i supermarkedet. Det er muligt at få bragt varer til feriehuset mod betaling. For nærmere information, kontakt personalet i supermarkedet.
Flere indkøbsmuligheder nær dig
Er du på udkig efter flere indkøbsmuligheder, så tag til Mellieha by 2,5 km fra feriebyen. Her finder du bl.a. store supermarkeder, slagter, bager, smykkeforretninger, apoteker, grønthandlere, et lille udvalg af tøj- og skobutikker samt adskillige rigtig gode spisesteder.
Altid danske rejseledere
På Mellieha Holiday Centre er servicekontoret åbent hver dag og her bliver du mødt af FolkeFerie.dks danske rejseledere, som står klar til at hjælpe og svare på spørgsmål. Du kan også bestille udflugter, leje bil, reservere bord på restauranter osv. Rejselederne står også klar med tips og gode råd til oplevelser på egen hånd.
I forlængelse af servicekontoret finder du receptionen med engelsktalende personale, samt vores udendørs opslagstavle med ugens udflugter, aktiviteter og praktisk information.
Bemærkninger
I de kommende år renoverer vi de 3-vær. feriehuse fra november til start april. Der kan forekomme periodisk byggestøj omkring de huse, som renoveres. Vi beklager de eventuelle gener, det måtte medføre. Se oversigt over de kommende feriehuse, som renoveres
Mellieha Holiday Centres officielle klassificering er 3. Læs mere om officiel klassificering og vores hotelkategorier.
6699 anmeldelser
Lillian
Ingen klager
Karen
Fint
Tove
Fine omgivelser, familieferie
Svend
Meget godt. Eneste minus for os var, at stedet lå ret isoleret. Savnede lidt bymiljø i nærheden.
Henning
Godt. Vi var ikke heldige med vejret i den første uge, men vi havde jo heller ikke fået ordrebekræftelse på goedt vejr :-)
Helle
Fine rammer for familieferie - da vejret var dårligt havde vi særligt glæde af den indendørs pool.
Lars
Udmærket base -
Karina
Vejret kan i jo ikke gøre så meget ved
Bente
God service i dejlige omgivelser
Susanne.
Havde vejret været lidt bedre, havde det været en perfekt ferie. (Vejret er ikke Dansk Folkeferies skyld)
Store feriehuse
På Mellieha Holiday Centre på Malta kan du vælge mellem vores smukt placerede feriehuse på 70 m2 med tilhørende privat gårdhave og tagterrasse, 2-vær. feriehuse på 55 m2, 1-vær. lejligheder på 30 m2 og dobbeltværelser på 20 m2. Enkelte feriehuse er specielt velegnede til kørestolsbrugere.
Se oversigtskort over feriebyen
Sådan vælger du dit favorit-feriehus
Når du er klar til at booke rejsen online og har valgt boligtype (f.eks. 3-vær. feriehus eller 2-vær. feriehus) og indtastet navnene på de rejsende, så har du mulighed for at vælge, hvilket feriehus, du vil nyde ferien i.
Har du ikke valgt et favorit-feriehus under online bestilling af rejsen til Mellieha Holiday Centre, kan du gøre det senest 14 dage før afrejse. Bestil dit favorit-feriehus på din billetside eller ring til os på tlf. 70301090.
Vejledning til oversigtskort
Benytter du computer skal du føre pilen hen over husnumrene, og så kan du blandt andet se husets rumfordeling, afstand til fællesområdet, solindfaldet i gårdhaven, udsigt fra tagterrassen m.m. Benytter du iPad skal du blot trykke på det ønskede husnummer. Benytter du mobil kan du scrolle til højre for at se hele kortet og beskrivelsen.

Afstande
Mellieha by: 2,5 km
Busstoppested: 50 m
Lufthavn: 25 km (45 min. kørsel)

Swimmingpools
Udendørs pool
Børnepool
Soppebassin
Indendørs pool med swimout (begrænset adgang for børn)
Gratis udlån af poolhåndklæder

Mad og drikke
Supermarked
Restaurant Great Dane
Hansen Gastro Bar
Winston Steakhouse (sommeråbent)
Poolbar (sommeråbent)

Pension
Morgenmad kan tilkøbes
Halvpension kan tilkøbes
Helpension kan tilkøbes
Det er ikke muligt at købe All Inclusive

Aktiviteter
Multicourt
Fodboldbane
Fitness
Minigolf
Legeplads
Petanquebaner
Bordtennis
Bordfodbold
Krolfbane

Wellness
Behandlinger (mod betaling)
Sauna (vinteråbent)
Dampbad (vinteråbent)

Generelt
Reception
Servicekontor (danske guider)
Konferencesal
Hæveautomat
Vaskeri
Gratis parking
Gratis Wi-Fi

Værelsestyper
3-vær. feriehus, 151 stk.
2-vær. feriehus, 30 stk.
1-vær. lejlighed, 2 stk.
Dobbeltværelse, 4 stk.

Tilgængelighed
Egnet til gangbesværede
Egnet til kørestolsbrugere
12 handicapvenlige feriehuse
Leje af hjælpemidler
Leje af liftbus
Aktiviteter for alle
I feriebyens hyggelige fællesområder finder du et utal af muligheder for store og små. Der er blandt andet multicourt, fodboldbane, petanquebaner, bordtennis, krolfbane, minigolfbane, fitness og legeplads. Og så er der selvfølgelig det mest populære samlingspunkt af alle - det store udendørs poolområde med børnepool, soppebassin og solterrasse med liggestole, parasoller og udsigt over Mikkelhavet.
Ved siden af den store udendørs pool finder du vores indendørs poolområde, som er forbeholdt voksne.
Aktiviteter for børn
Mellieha Holiday Centre afholder arrangementer og aktiviteter for børn hver dag i skolernes sommerferie og efterårsferie.
Vores danske guider leder grupperne og har fokus på god stemning og på at skabe nye venskaber. Vi prøver blandt andet kræfter med diplomsvømning, spoondiving, bombekonkurrence og vendespil i swimmingpoolen.
Mellieha Holiday Centre har desuden en lille dam med skildpadder og to "kattecaféer", som for børnene er sikre trækplastre. Køber du en pose kattefoder i feriebyens supermarked, kan du være sikker på at få nye, firbenede venner. Alle katte er under løbende dyrlæge kontrol.
Indendørs pool med swimout
Feriebyens indendørs poolområde er en fredelig oase med fokus på velvære og afslapning. Start dagen med en svømmetur i den indendørs pool, der leder direkte ud i en lille, hyggelig have med liggestole og parasoller. Fra november til slut april kan du få løsnet musklerne og varmet kroppen op i sauna og dampbad.
Det indendørs poolområde er et stilleområde, hvor der skal opretholdes en rolig atmosfære og afdæmpet tone. Vi henviser til det store udendørs poolområde med børnepool, hvis der skal leges med badedyr.
Vær opmærksom på, at den indendørs pool samt jacuzzi ikke er opvarmet hele året. Fra omkring april/maj og frem til november (afhængig af vejret/varmen) er der ikke opvarmet i den indendørs pool samt jacuzzi.
Åbningstider og aldersgrænser
Det indendørs poolområde har åbent hver dag fra kl. 8 - 19.
Børn under 15 år har adgang til det indendørs poolområde ifølge med en voksen fra kl. 10 - 13 og fra kl. 16 - 18. I perioden fra den 14/6 - 13/9 2025 er der helt lukket for børn under 15 år.
I vinterferien (uge 7) kan børn under 15 år (iflg. med en voksen) benytte den indendørs pool fra kl. 10 - 14 og fra kl. 16 - 19.
Den første uge af påsken og i efterårsferien (uge 42) kan børn under 15 år (iflg. med en voksen) benytte den indendørs pool i hele åbningstiden.
Thyme4me Spa
I Mellieha Holiday Centres Thyme4me Spa kan du vælge mellem forskellige kropsbehandlinger som aromaterapi, zoneterapi og massage udført af en professionel behandler. Det er ren luksus, som gør underværker for både fysikken og dit mentale overskud.
Book en tid i receptionen, henvend dig personligt i spaen eller kontakt spapersonalet (engelsktalende) på telefon eller e-mail.
Tlf.: +00356 9942 7514
E-mail: thyme4mespa@mhc.com.mt
Nyt stort fitnessrum
Skal formen styrkes i ferien har du muligheden i feriebyens store nye fitness på 93 m2.
I rolige og naturskønne omgivelser er det nye fitness placeret, hvor du fra panoramavinduerne har udsigt til grønne arealer. I de nye rammer finder du bl.a. 3 løbebånd, 2 motionscykler, 1 romaskine, 3 stairmasters, 1 lap pull down, 1 bænkepresser og forskellige håndvægte.
Fitness har åbent hver dag fra kl. 6 - 20 og du skal minimum være 15 år. I selve fitnesshuset er der 2 omklædningsrum, men ikke bad, toilet eller vandhane. Toiletter findes i separat bygning lige bagved fitnesshuset.
Opgrader din ferie
I vores rejsebestilling bliver du præsenteret for forskellige tilvalg inkl. priser. Når du er klar til at bestille rejsen og har indtastet navnene på de rejsende kan du bl.a. tilkøbe: Ekstra benplads på flyet og mad ombord, transport til og fra hotel, pension, velkomstpakke og ekstra rengøring. Ønsker du en baby- eller børnepakke kan dette tilvælges gratis.
Mod tillæg kan du også vælge, hvor i feriebyen du gerne vil bo. Bo f.eks. tæt på fællesområdet eller med havudsigt fra tagterrassen.
I FolkeFerie.dks ferieapp kan du få dage før afrejse se og booke udflugter til din ferie. Du kan også booke ved ankomst. Få Malta-udflugter kan bookes online ifm. rejsebestillingen.
Vælg feriehusets beliggenhed
Er I flere familier, der gerne vil bo tæt på hinanden? Vil I bo tæt på poolområdet eller være lidt for jer selv? På Mellieha Holiday Centre kan du mod tillæg vælge præcis, hvilket feriehus, du vil nyde ferien i.
Når du har valgt feriehus-type, kan du i oversigtskortet under online bestilling af rejsen vælge, hvor i feriebyen du gerne vil bo.
Har du ikke valgt beliggenhed / favorit-feriehus under online bestilling af rejsen, kan du gøre det telefonisk senest 14 dage før afrejse. Kontakt vores rejsekonsulenter på tlf. 70 30 10 90.
Tilkøb pension og slip for madlavning i ferien
På Mellieha Holiday Centre kan du købe morgenmad, aftensmad, halvpension (morgenmad og aftensmad) og helpension (morgenmad, frokost og aftensmad). Vi tilbyder ikke All Inclusive på Mellieha Holiday Centre.
Har du bestilt pension, er det i restaurant Great Dane du nyder morgenmad og evt. aftensmad. Morgenmaden serveres fra buffet, frokosten serveres i Hansen Gastro bar, hvor du vælger fra menukort. Aftensmaden kan både være tallerkenservering eller buffet.
GRATIS pension til børn under 12 år
Børn i alderen 2-11 år spiser GRATIS aftensmad, halv- eller helpension på Mellieha Holiday Centre efter speciel børnemenu. Tilbuddet gælder ét barn pr. voksen, der har tilkøbt samme pensionsform.
Udflugter på Malta med dansk rejseleder
Vores fastboende, danske rejseledere kender Malta bedre end de fleste og kan vejlede og inspirere i det omfang du har behov for. De har sammensat en række spændende udflugter til de bedste seværdigheder og smukkeste perler.
I FolkeFerie.dks ferieapp kan du få dage før afrejse se de aktuelle udflugter for din ferie og her kan du også booke udflugter. Du kan også booke ved ankomst. Få Malta-udflugter kan bookes online ifm. rejsebestillingen. Få en smagsprøve på vores Malta udflugter her
Vil du på opdagelse på egen hånd på din rejse til Malta, er der busforbindelser lige uden for døren, der gør det nemt at komme rundt på øen.
Tilkøb en af vores velkomstpakker
På Mellieha Holiday Centre kan du vælge mellem 2 forskellige velkomstpakker, så du kan 'lande' i feriehuset med fyldt køleskab, uden at skulle på indkøb først.
Velkomstpakke 1
1 stor flaske cola, 2 øl, Frugtkurv, 1 flaske rødvin, 1 stor pose chips, 1 liter appelsinjuice, Småkager, ½ liter mælk, Knækbrød og 2 liter vand
Velkomstpakke 2
4 små yoghurt, 1 pakke toastbrød, 1 pakke ost, 1 pakke Lurpak smør, ½ liter mælk, 4 små marmelade, 1 lille glas nescafe, 5 the-breve, 5-10 sukkerpakker, 4 øl, 4 x ½ liter cola, 1,5 liter vand, 1 liter juice.
Gratis lån af baby- og børnepakker
På Mellieha Holiday Centre kan du gratis tilvælge en baby- eller børnepakke, som leveres i dit feriehus. Klapvogn skal dog afhentes i receptionen. Baby- og børnepakken skal bestilles senest 8 dage før afrejse. Men skynd dig - der er rift om dem.
Babypakken (0-2 år)
Badekar, puslepude, paraplyklapvogn, barnestol, gitter til tagterrasse-trappen samt tremmeseng inkl. lagen, dyne, pude samt betræk.
Børnepakken (2-4 år)
Paraplyklapvogn, barnestol, gitter til tagterrasse-trappen samt tremmeseng inkl. lagen, dyne, pude samt betræk.
Tilkøb daglig rengøring og opvask
I den almindelige rengøring indgår der rengøring 2 gange pr. uge i sommerhalvåret og 1 gang pr. uge i vinterhalvåret. Skift af linned og håndklæder sker 1 gang pr. uge.
Opgrader dit ophold med EKSTRA rengøring i dit feriehus. Så kommer vi hver dag og gør rent i dit feriehus. Bor du i 3-vær. feriehus uden opvaskemaskine tager vi også din opvask hver dag. I de nye 2-vær. feriehuse har du egen opvaskemaskine. Linned og håndklæder skiftes op til 2 gange om ugen eller efter behov.
Bemærk: Er dit ophold på en varighed af to uger eller mere, er der ikke rengøring på lørdage.
Lån chromecast i receptionen
Henvend dig i receptionen og lån gratis en Chromecast, så du kan se dine favorit-film og serier på TV’et i feriehuset. Brug af vores Chromecast kræver, at du allerede har egne streamingtjenester hjemmefra, som f.eks. TV2 Play, Netflix og Viaplay.
Vær opmærksom på, at mange TV-udbydere også tilbyder deres egen streamingtjeneste, som en del af dit TV-abonnement og derfor er det vigtigt, at du medbringer/husker dit login til din egen TV-udbyder. Dette kan f.eks. være YouSee, Stofa, Norlys, Canal Digital osv.
Vi har 70 Chromecast til udlån (først-til-mølle).
Restaurant Great Dane
Restaurant Great Dane på Mellieha Holiday Centre på Malta tager imod dig med en uhøjtidelig og hyggelig stemning og et udvalg af dejlig mad fra Middelhavet og resten af verden. Her finder du god, velsmagende og mættende hverdagsmad. Menukortet skifter 3-4 gange om året og tager altid afsæt i årstidernes lokale grøntsager, frugter og krydderurter.
På restaurantens hyggelige og overdækkede terrasse kan taget skydes til side, så du kan nyde middelhavsretter under åben himmel med en fantastisk udsigt over havet.
Åbningstider
Great Dane har åbent hver dag for morgenmad og aftensmad.
Hansen Gastro Bar
Er du i humør til f.eks. en sandwich, burger, pizza eller pastaretter, skal du slå et smut forbi Hansen Gastro Bar. At baren hedder Hansen er ment som en kærlig hilsen til feriecentrets berømte arkitekt, Hans Munk Hansen.
Indenfor sidder du i hyggelige omgivelser med grønne sofaer og caféborde under runde hvælvinger. Udenfor kan du på den store terrasse nyde din mad og udsigten over poolområdet og Mellieha by i horisonten. Især om aftenen, når både pool og by oplyses, er synet hel magisk.
Åbningstider
Hansen Gastro Bar har åbent hver dag for frokost og aftensmad.
Winston Steakhouse
Winston Steakhouse på Mellieha Holiday Centre er placeret i forlængelse af Restaurant Great Dane.
I Winston Steakhouse kan du blandt meget andet glæde dig til perfekt tilberedte bøffer såsom mør oksemørbrad eller saftig T-bone steak. Du kan også bestille lækre, friske pastaretter, anti-pasti og delikate fiskeretter. Afslut et dejligt måltid med restaurantens udsøgte desserter.
Åbningstider
Winston Steakhouse er åbent for aftensmad på udvalgte dage i sommerhalvåret.
Sommer poolbar
Hele sommeren lang kan du bestille forfriskninger ved poolen. Er du blevet sulten, eller har du brug for en lækker cocktail eller kold øl ved poolen, har Mellieha Holiday Centres poolbar et velassorteret menukort.
Poolbaren tilbyder blandt meget andet cocktails, øl, sodavand, is, slush ice, grillede panini, hjemmebagte tærter, dampende pastaretter, friske salater og lækre anretninger med årstidens solmodne frugter.
Åbningstider
Poolbaren har åbent efter behov i sommerhøjsæsonen.
Vejret på Malta
Med sine 3.000 solskinstimer om året er Malta den ideelle feriedestination. Det subtropiske klima gør, at sommeren altid er varm og solrig. Forår og efterår svarer til en god dansk sommer, og vinteren er mild og behagelig. Når bladene falder af træerne i Danmark, hopper man stadig i vandet på Malta.
Kort over Malta
Maltesisk charme og dansk feriekomfort
Vores mest populære hotel
Vælg beliggenhed og favorit-feriehus
Dansk arkitekt står bag feriebyen
Vi har selv indrettet og bygget feriebyen i 1979, og gennem årene har vi videreudviklet og renoveret stedet i respekt for arkitekturen og naturen. Omdrejningspunktet for en ferie på Mellieha Holiday Centre er de store feriehuse, som ligger spredt over et skønt naturområde.

Altid danske rejseledere

Bagage er altid inkluderet

Din rejse støtter udsatte familier