Om hotellet

Ved det smukke "Græske Caribien" i feriebyen Sivota ligger det helt unikke hotel, Ornella Resort & Village. Her kan hele familien slappe af i naturskønne omgivelser lige ned til vandet og den private strand.

Unikt hotel med privat strand

Ornella Resort & Village er et lækkert hotel med en perfekt beliggenhed i flotte, rolige omgivelser. Fra hotellet har du en fantastisk udsigt til det blå hav og de grønne øer i området omkring Sivota. Hotellet består af 10 autentiske bygninger, som er opført i rustikke materialer som træ og sten. Hver bygning er 2-3 etager, og indeholder 4-8 suiter/værelser. Hver bygning har adgang til egen swimmingpool og liggestole. Der findes ingen parasoller. Ornella Resort & Village byder på ren afslapning i dejlige omgivelser for hele familien.

Hotellet ligger i et frodigt og kuperet område direkte ned til vandet med privat strand, som deles med nabohotellet. På stranden finder du liggestole og parasoller som frit kan benyttes. Hotellet råder endvidere over en solterrasse, som er beliggende helt ned til vandet. Herfra er det muligt at bade eller snorkle i det azurblå vand.

Fra Ornella Resort & Village er der ca. 15 minutters gang til Sivotas centrum, hvor du både finder restauranter, barer, butikker og ikke mindst, den charmerende havnepromenade. 

Bemærkinger

Hotellet er beliggende på en bakke med mange stier og trapper, og kan derfor ikke anbefales til gangbesværede. Har du bestilt transfer til/fra hotellet så vær opmærksom på, at bussen ikke kan køre helt til døren grundet de smalle veje ved hotellet. Din bagage bliver fragtet helt frem til hotellet, men du skal selv gå ca. 200 meter fra bus til hotel. Kontakt vores rejsekonsulenter på tlf. 70 30 10 90 for yderligere information. 

Officiel klassificering 4 - Læs mere om officiel klassificering og vores hotelkategorier.

Værelser

På Ornella Resort & Village kan du vælge mellem dobbeltværelser eller junior suiter. Alle værelser er unikt indrettede. Opholdet inkluderer morgenmad.

Dobbeltværelse med havudsigt

Max. 2 voksne + 1 barn under 12 år

Dobbeltværelse med skrå havudsigt

Max. 2 voksne + 1 barn under 12 år

Dobbeltværelse med udsigt til haven

Max. 2 voksne + 1 barn under 12 år

Junior Suite med udsigt til haven

Max 2 voksne + 2 børn under 12 år

Faciliteter

Få det samlede overblik over hotellets faciliteter

Ornella Resort & Village i Sivota indbyder til ren ferieafslapning for hele familien. Hotellet består af en hovedbygning og 10 anneksbygninger. Hver bygning har egen swimmingpool og liggestole. 

Øverst i komplekset ligger reception, restaurant og bar. Restauranten serverer kun morgenmad men man har mulighed for, at købe frokost eller aftensmad, som indtages på værelset.
 
I første parket til vandet finder du hotellets hyggelige have og strandbar, som åbner i midten af juni. Fra hotellet har du direkte adgang til strand med liggestole og parasoller til fri afbenyttelse. Stranden deles med nabohotellet.  

Ornella Resort & Village har desuden en solterrasse, som ligger helt ned til vandet. Herfra kan du bade eller snorkle i det azurblå hav.

  • Reception: Ja
  • Antal værelser: 54 stk.
  • Etager: 3
  • Elevator: Nej
  • Restaurant: Ja, morgenmadsrestaurant (Mulighed for at købe frokost/aftensmad, som indtages på værelset)
  • Bar: Ja
  • Minimarked: Nej
  • Pool: Ja, 10 stk.
  • Poolhåndklæder: Ja, gratis
  • Solsenge: Ja, (Bemærk: Ingen parasoller ved hotellets pools)
  • Legeplads: Ja
  • Børnepool: Nej
  • Børneklub: Nej
  • Babyseng: Ja
  • Have: Ja
  • Wi-Fi: Ja, på udvalgte områder (Hastigheden kan variere)

Se 360° film af Sivota

Få en virtuel rundtur i græske Sivota. Klik på info-knappen i 360° filmen og læs mere om strandene og hotellerne.

Afstande

I nærheden af Ornella Resort & Village

Når du rejser til Sivota lander du i Preveza Lufthavn. Lufthavnen ligger ca. 90 km fra hotellet, svarende til 1 time og 30-45 min. buskørsel.

Skal du til stranden, så behøver du ikke gå langt. På Ornella Resort & Village har du direkte adgang til privat strand, som deles med nabohotellet Mövenpick Resort Agios Nikolaos Sivota. 

Sivotas charmerende centrum ligger 1,2 km fra hotellet (ca. 15 min. til fods). 

I Sivota finder du byens hyggelige havnepromenade, restauranter, caféer, supermarked, apotek, små butikker, bådudlejning m.m.

  • Strand: 0 m
  • Centrum: 1,2 km
  • Indkøb: 1,2 km
  • Lufthavn: 90 km

Kort

Strandguide

  • Find din favorit strand i "Det Græske Caribien"

    Sivota er kendt for sine mange smukke strande og det krystalblå hav. Her er alt lige fra børnevenlige strande med sandbund og lavt vand, til små laguner og de store, populære strande med vandsportsmuligheder og restauranter. Lej din egen motorbåd og sejl ud til de frodige ubeboede øer og find din yndlingsstrand.

    Læs mere om strande i Sivota

Udflugter

  • Oplev Grækenlands Grand Canyon, floden til Hades og....

    Det vestlige Grækenland og Sivota byder på et væld af oplevelser for store og små. Vores danske rejseledere tager dig med til de største seværdigheder - lige fra blå laguner og historiske floder til ferieøen Korfu og den farverige, græske by Parga. 

    Læs mere om udflugter i Sivota

60+ rabat

  • Er du fyldt 60 år?

    Er du som rejsebestiller fyldt 60 år, så kan du og dine medrejsende få 300 kr. i rabat pr. person på både charterrejser og langtidsferie. 60+ rabatten gælder til vores mest populære rejsemål. 60+ rabatten kan ikke kombineres med allerede nedsatte rejser eller andre rabatter end børnerabat.

    Læs mere her

Anmeldelser

         

3.8 ud af 5


(173 vurderinger)

Anmeldelse af Susanne, 6. oktober 2024
(Enkeltperson)


Super dejlig ferie. Der er så smukt, jeg er så tilfreds med mit værelses beliggenhed. På 1. sal med balkon. Med den smukkeste udsigt til bugten og de ... Læs mere

Bestil din rejse

Vent venligst,,
vi søger efter din ferie...

København til : d. aN-aN-NaN, , 2 Voksne

Ret søgning

Vælg fly

København til d. aN-aN-NaN.
Fly fra København kl .
: 2 voksne.

Totalpris fra: 0 ,-

Bestil Rejse

Gem den valgte rejse

Send link til rejsen på mail